Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam

0
20
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı beslenmek ve uzun bir yaşam için nelere dikkat etmeliyiz? Nelerden kaçınmalıyız. Yapmamız gereken şeyler nelerdir?

Günümüzde sık sık karşılaştığımız olaylardan başlıca nedenleri insanlarda hareketsizlik eklem ağrıları, gibi sorunla doktora başvurmamız aslında çok da doğru bir etken değildir. Neden sosyal insanlar gibi bizde çıkıp yürümüyoruz? veya neden spor yapmayı tercih etmiyoruz? Bunu hiç kendinize sordunuz mu? Avm gibi alışveriş merkezlerinde ya da seyehat ederken asonsör, yürüyen merdivenleri genelde kullanmayı tercih ederiz. Aslına bakarsak bunun yanlış bir yaşam tarzı olduğunu altını çizerek belirtmek isterim. İnsanlar et ve kemikten yaratılmıştır. Bunun için düzenli hareket etmemiz ve sağlıklı bir yaşam sürmemiz kesinlikle gerekmektedir. Sizin için spor yapmak size gereksiz ya da yorucu bir aktivite olabilir ama mutlaka eklem ağrıları hastalıklarına davetiye çıkartmamalısınız.

Size en güzel rahatlatıcı gelebilecek, yorgunluğunuzun bi nebze bir kat daha azalacağı bir durum ise, toprak alanda çorapsız çıplak ayakla yürümek. İnanın bu durum sizi çook etkileyecektir ve kesin bir fayfasını göreceksiniz. İnsanoğlu enerjiyi toprakdan alır ve bu enerji sizin kan akışınızı hızlandırıp dizlerinizin sizi ilerde aksatmaması sebebiyle gayet güzel bir deneyim yöntemidir. Kesin olarak tıbbi yönden ve doktorlar tarafından ispat edilerek sizlerinde zaman buldukça uygulayacağınız net çözümlü toprak enerjisine kavuşacaksınız.

Şeker gündelik hayatımızda neredeyse sabah akşam tükettiğimiz tatlı türüdür. Aşırı tatlıdan kesinlikle uzan durun. Biliyorsunuz ki ülkemizde şeker, tansiyon gibi hastalıklar artık boy göstermeye başladı. Aşırı dozda şeker tüketimi insan sağlığını ciddi anlamda etkileyici bir özelliğe sahiptir.  Bunun için sizlere kısaca bilim adamlarının belirlediği sonuçlardan bahsetmek istiyorum.  Amerikan Kalp Derneği’nin yayınladığı rakamlara göre günlük olarak alınması tavsiye edilen şeker miktarı erkekler için 35 gram (150 kalori), kadınlar içinse 20 gram (100 kalori) Yani bir gün boyunca 1 kutu kolanın içerdiği şekerden daha az şekere ihtiyacımız var. Tabloya bakıldığında ülkemizde aşırı bir şeker tüketiminin mevcut olduğunu görüyoruz..

Doğa insana psikolojik olarak harika bir etkendir. Size en iyi gelebilecek şey doğa da temiz bir hava almak. Spor yaparken oksijeni ciğerlerinize çekerek beyin fonksiyonlarınızın da rahatlıkla oksijen almasını sağlamalısınız. İş ortamında iken havasız kalmamaya dikkat etmelisiniz. Hafta sonu ailecek bir pikniğe gittiğiniz de bile temiz havayı solumayı çook isteyen bir milletiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya girin