Kalp Tansiyon Şeker Obezite Gibi Hastalıklardan Korunmak ve Formda Kalmak

0
68

Spor yapmak hayatımızın zorunlu bir parçası haline gelse de, bir çoğumuz spor yapmak yerine fittness salonlarını tercih ederler. Sağlıklı mı dersiniz? Evet belki sağlıklı olabilir fakat hiçbir etken sağlıklı ve form’da kalmak için yürüyüş yapmayı engelleyemez. Hayatımızda günde kaç adım atıyoruz diye hiç kendinize sordunuz mu ? Özellikle kadınlarımızdaki ben kilo alıyorum sorununu vücutlarının hareketsizliğinden olmalı diye düşündüğümü belirtmek isterim.

Toplum olarak çok yürüyüş yapan bir kesim olmadığımız gibi, mümkün olduğunca gözümüz ve aklımız hep araba ve asansördedir. Yüzde 65’lik bir kesim sedanter dediğimiz insan tipine uymaktadır. Televizyon karşısında ise maalesef daha fazla vakit harcamaktayız. Sosyal ve fiziksel aktiviteden uzak kalarak zamanlarını geçiren kişiler, pasif hayattan kaynaklanan ölüm riski içinde bulunur. Amerika’da yapılan araştırmalarda, “Hareketsizlikle gelen ölüm sendromu” olarak adlandırılan rahatsızlıktan, her yıl yaklaşık 200-250 bin kişinin öldüğü ortaya çıkmıştır. Bu kişilerin hareketsizliğe bağlı pasif yaşamın sonucu olarak kalp ve şeker gibi hastalıklara yakalanarak öldükleri tespit edilmiştir. Kışı geride bırakıp yaza adım attığımız şu günlerde bol bol açık hava yürüyüşleri yapmalıyız. Kapalı yerlerde kalarak hem güneş ışığından hem de oksijenden mahrum kalmamalıyız. Yürüyüş açık havada yapılabilen en kolay spordur. Yürürken kas ve iskelet sistemimiz ile birlikte beynimiz de çalışır. Fiziksel etkinliğin hem en sağlıklı biçimidir, hem de iyileşme sistemini iyi işler durumda tutar ve hastalık durumlarında kendiliğinden iyileşme olasılığını artırır. Her gün düzenli olarak tempolu bir şekilde 30-40 dakika yapılan yürüyüş ile forma girdiğinizi hissedebilirsiniz. Bu süre eşit aralıklara da bölünebilir. Düzenli olarak yapılan yürüyüşleri alışkanlık haline getirdikten sonra sizin için vazgeçilmez olacaktır. Daha rahat bir uyku düzenine kavuşmanız ve hayatınızdaki stresi yürüyüş ile azaltmanız mümkündür. Eğer düzenli yürüyüş yapamıyorsak, günlük hayattaki adım sayımızı arttırmalıyız. Günlük adım sayımızı arttırmak için basit bazı yöntemler vardır. Bunlar; otobüsten bir durak önce inmek, arabayı eve ya da iş yerinize en uzak yere park etmek gibidir. Kendi kendinize geliştirebileceğiniz bu ve benzeri yöntemlerle günlük fiziksel aktivite miktarınızı önemli oranlarda artırarak daha sağlıklı bir hayata sahip olabilirsiniz. Yürümenin diğer faydalarından bahsetmek gerekirse, kalp ritmini düzenler, yüksek tansiyon rahatsızlığına iyi gelir, metabolizma hızını artırarak kilo vermeye yardımcı olur.  Aynı zamanda dolaşım sisteminin daha verimli çalışmasını sağlayarak hücrelere giden oksijen miktarının artmasını sağlar.  Sağlıklı bir insanın günde ortalama 8000 – 1000 civarında adım atması gerektiği ve bu rakamın 7500’den az olmaması gerektiği hesaplanmış. Eğer gün içinde bu sayılara ulaşabilirseniz hem sağlığınız daha iyi olur, hem de bir sorununuz yoksa kilo problemi yaşama ihtimaliniz az olur. Kalp ve damar sisteminiz de düzenli çalışır. Adım sayınız günde 7500’ün, altına inmemeli 5000’in altına düştüğünde maalesef vücudunuz mutlaka yağ depolamaya başlar. Şehir hayatında kişilerin attığı adımların sayısı günde en fazla 3000-4000 civarında olur belki de daha da az diyebiliriz. Spor’un hayatınızdaki önemini biran önce kavramanız gerekmektedir.

Artık spor sayesinde evde oturan hanımların günde 30-40 dakika yürüyüş yapmalarını önenerek sizlerin gün içinde kendinizi daha iyi hissediceğinize garanti veririm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya girin