Kadınlarda Nöro Hormonlar ( Bilmeniz Gerekenler )

0
66
Kadınlarda Nöro Hormonlar

Östrojen: Kraliçe, Güçlü kontrolü elinde tutan, herşeyi tüketen bazen sadece işle ilgilenen bazen baştan çıkarıcı. Dopamin, serotonin, asetilkolin ve norepinefrin’in (beyne kendine iyi hissettiren kimyalasallar) arkadaşı.

Projesteron: Östrojenin arka planda kalan ama son derece güçlü kız kardeşi; zaman zaman ortaya çıkar.  Bazen östrojenin etkilerini tersine çevirenn bir fırtına bulutu gibidir, bazen de yumuşatıcı bir etkendir, allopregnanolu’un annesidir ( beynin Valium’u, sakinleştirici hapıdır).

Testosteron: Hızlı, iddaalı, odaklanmış, herşeyi tüketen erkek, baştan çıkarıcı saldırgan, hissiz, sarılmaya için zamanı olmayan.

Doktorunuzun kadınların beynini etkileyenler arasında bilemiyebilecekleri:

Oksitosin: Yumuşacık mırıldayan kedi, sevecen besleyici toprak ana.

Kortizol: Yorgun argın, stresli, fiziksel ve ruhsal olarak hassas.

Vasopressin: Gizli arka planda, içten içe saldırgan erkek enerjiler, testosteronun erkek kardeşi, oksitosinin erkek kardeşi (oksitosinin de yaptığı gibi aktif, erkeksi bir biçimde bağlanmayı istemenizi sağlar.

Dhea: Tüm hormonların deposu; aynı anda her yerde olabilen, her zaman hissedilir, hayatın özünü içinde barındıran, enerji verici testosteron ve östrojenin annesi ve babası. takma adı ”anne hormon” hormonların Zeus ve Hera’sı, gençlikte bol miktarda bulunur yaşlandıkça gittikçe azalır.

Androstenedion: Yumurtalıklardaki testosteronun annesi, küstahlığın tedarikçisi. Gençlikte hareketli, menapozda zayıflar ve yumurtalıklarla birlikte ölür.

Allopregnanolon: Projestoronun lüks düşkünü kızı, onsuz huysuz oluruz. Yatıştırıcı sakinleştirici, rahatlatıcı, stresi ortadan kaldıran ama gider gitmez de son derece rahatsız edici bir yoksunluk sendromuna neden olan hormon. Ani gidişi PMS’nin  ( Adet öncesi sendromu) nedenidir, kadınların adet dönemlerinin başlamasından üç-dört gün öncesine denk gelir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya girin