Kadınlarda Neden Adet Düzensizliği Olur?

0
54

Kadınlar için düzenli adet dönemlerine sahip olmak çok önemlidir. Ancak kimi zaman adet dönemlerinde düzensizlikler meydana gelir. Adet düzensizliğine neden olan çeşitli etkenler vardır. Kadın Haftasi ekibi olarak sizlere adet düzensizliğinin nedenlerini sunuyoruz..

Adet düzensizliği neden olur?

Adet, normal koşullarda 28 günde bir görülür. Ancak, birtakım etkenler bu döngünün bazen çok uzun sürmesine bazense hiç yaşanmamasına neden olabilir. Adet düzenliğinin başlıca nedenlerinden biri, hormonal sorunlardır. Hormonların düzenli çalışması için sağlıklı yaşamı benimsemek, kötü alışkanlıklardan kurtulmak gerekir. Adet düzensizliğinin diğer nedenleri ise şunlardır..

Polikistik over sendromu

Polikistik over sendromu, yumurtlama ve adet düzenini olumsuz etkileyen bir hormonal problemdir. Yüzde ve vücutta tüylenmeye, kilo artışına, diyabet problemlerine, sivilcelenmeye sebep olur. Aynı zamanda, östrojen, progesteron ve testosteron hormonlarında dengesizliklere yol açar. Bu da adet düzensizliğini meydana getirir. Nadiren de olsa erken menopoza bile neden olabilir. Polikistik over sendromundan şüpheleniyorsanız, hormon testi yaptırabilir, ultrasonunuza baktırabilirsiniz.

Tiroid bozuklukları

Tiroid bezi, hormonları doğrudan etkileyebilir. Vücudu ve endokrin sistemini kontrol eder, metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar ve cinsel hormonları etkiler. Tiroid hastalıkları, adet düzenliğinin başlıca nedenlerindendir. Tiroit bezinin çok hızlı veya çok yavaş çalışması, östrojen ve kortizol hormonlarında değişikliğe ve adet düzensizliğine neden olur.

Stresli yaşam

Günlük yaşamdaki stres, sağlığı olumsuz etkiler ve çoğu hastalığı tetikler. Aşırı stresli bir yaşantıya sahipseniz, vücudunuz yumurtlamayı durdurabilir. Stres ve üzüntü, adrenal bezlerinin çok çalışmasına neden olur. Bu da tiroit hormonu, östrojen ve diğer üreme hormonlarının üretimini olumsuz etkiler. Vücut stres hormonlarının üretimine öncelik verir, hal böyle olunca seks hormonlarında aksamalar meydana gelir. Yani seks hormonları çalışmayı durdurur ve adet düzensizlikleri yaşanır.

Fazla spor yapmak

Fazla spor yapmak, tiroid bezi ve hipofiz bezini olumsuz etkileyebilir. Hareketsiz yaşamdan, bir anda ağır spor yaptığınız bir döneme girdiğinizde adet düzensizlikleri yaşayabilirsiniz. Ağır sporlar, stres hormonlarının serbest bırakılmasına neden olur. Bu nedenle, hormon dengesi bozulur. Seks hormonlarının üretimi içi yeterli enerji kalmaz.

Adet düzensizliğinin nedenlerini öğrendiniz. Düzenli olarak adet takvimi tutarak, adet dönemlerinizi kontrol edebilirsiniz. Son olarak, adet düzensizliği yaşamaya başladığınızda mutlaka doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya girin