Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
14
Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte doğru ve yeterli beslenme bebeğinizin dünyaya geldiği günden itibaren tüm hayatı boyunca daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olan en önemli etkenler arasında yer alır.

Haliyle anne adaylarının gebelik sürecinin en başından itibaren kafalarını en çok kurcalayan nokta ise konuların başında hamilelikte beslenme gelir.

Aşağıda, dört temel başlık altında gebelik sürecinde en doğru biçimde beslenme ve sağlıklı yönteme dair önerilerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Gebelikte beslenmenin önemi

healthypregnancytips

Gebelik süresince beslenmenize dikkat etmeniz her şeyden önce eşsiz bir gelişim sürecinin içinde olan bebeğinizin gereksinimlerini karşılayabilmek kesinlikle çok önemlidir. Söz konusu beslenme ile bebeğinizin sağlıklı gelişimi arasındaki bağ ise doğrudan bir ilişki vardır.

Bunun yanında hamilelikte beslenme bir anne adayı olarak sizin rahat bir gebelik geçirmenize ve doğum sonrası lohusalık dönemini de sorunsuz atlatmanıza yardımcı olur. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin altın kural olduğu hamilelik döneminde, özellikle eski nesillerin anne adaylarını sürekli bir şeyler yemeleri için teşvik etmeleri hem kilo alma açısından hem de yanlış bir toplumsal alışkanlık olarak karşımıza çıkar.

Önemli olan sürekli yemek değil sizin ve bebeğinizin protein ihtiyacını tamamlayacak maddeleri, yeterli miktarlarda vücudunuzda bulundurmanızdır.

Hamile diyeti

womenpla

Gebelik döneminde, anne adayının ve dolayısıyla bebeğin sağlığını tehlikeye sokmadan, hekim yardımıyla bir takım kurallar dahilinde önerilen diyete hamile diyeti adı verilir. Şeker içeren gıdalardan uzak durmak, ara öğünlere dikkat etmek, su tüketimi, yağlı ve hamur işi besinlerden ve fazla tuzdan uzak durmak, sigara ve alkol tüketimini sonlandırmak kendinizi daha sağlıklı ve dinç hissettiğiniz bir hamilelik geçirmenize ve bu süreçte bebeğinizin en doğru şekilde beslenmesine yardımcı olucaktır.

Hamilelikte beslenme listesi

russia-now

Doğru bir beslenme listesi oluşturabilmek için hamilelik sürecinizi 3’er aylık periyotlara bölmelisiniz. İlk üç ay (1. trimester), 3-6 ay arası (2. trimester) ve 6-9 ay arası (3. trimester) dönemlerde beslenme açısından anneler için bazı farklılıklar görülebilir.

Gebeliğin başından 3. ayın sonuna kadarki süreç için hazırlanacak beslenme listesi, kişinin bulantı ve kusma sıklığına göre düzenlenmelidir. Genel olarak bu dönemde hafif tuzlu gıdalara yönelmek doğru olacaktır. Ayrıca demir, folik asit, kalsiyum, D ve B12 vitamini alımları bu dönemde çok fazla önemlidir.

2. trimesterde ise hamilelikte beslenme ile ilgili temel kurallara dikkat edilmesi ve özellikle demir alımının düzenli ve atlanmadan yapılması gerekir bu durum anne adayları için önemli bir etkendir.

Gebeliğin son dönemine tekabül eden 6-9 aylık zaman diliminde ise anne adayı beslenme konusunda bir miktar daha özgür hissedebilir fakat yine de temel kurallar asla es geçilmemelidir. Özellikle protein ve omega-3 içerikli besinler sürekli ve düzenli olarak tüketilmek zorundadır.

Hamilelikte neyi ne kadar yemeliyim?

continentalhospitals

Bebeğinizin ve sizin ihtiyaç duyduğunuz gıdalardan sadece ihtiyaç duyduğunuz miktarlarda tüketmelisiniz. “İki canlısın” bakış açısıyla önünüze her geleni yiyerek ya da fazla kilo alacağım korkusuyla doğru düzgün yemek yemeden gebelikte sağlıklı beslenme noktasına asla erişemezsiniz.

Günde ortalama iki buçuk litre su içmeli, folik asit alımı için ceviz, fındık gibi kuruyemişleri tercih etmeli, protein ve kalsiyum alımı için en az bir yumurta, iki bardak süt ve bir kase yoğurt tüketmeli, haftada en az bir iki öğünde mutlaka balık yemeli, demir ihtiyacı için baklagil, et, üzüm yumurta yemeli, bunun yanında çay, kola, alkol gibi içeceklerden ise mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Siz anneler cennet ayaklarınızın altındadır..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya girin